مانیتورینگ انبارهای دارویی و غذایی، سردخانه ها و گلخانه ها

مانیتورینگ انبارهای دارویی و غذایی، سردخانه ها و گلخانه ها

 

 


 

معرفی نرم افزار مانیتورینگ جامع PRTG :

PRTG2

نرم افزار PRTG توسط کمپانی Paessler AG کشور آلمان طراحی و تولید شده که می توان بعنوان یک نرم افزار جامع مانیتورینگ برای ثبت مقادیر و پیام ها در سطح سنسورها ودستگاه هاو سرورها و... نام برد که امکان نمایش و ثبت مقادیر دریافتی از سنسورها و کنترل دستگاهها و تجهیزات را تحت وب انجام می دهد لذا نیازی به نصب نرم افزار در سایر سیستم های کامپیوتری نیست و می توان توسط مرورگرهای خود ویندوز و گوشی های همراه عمل مانیتورینگ را در داخل و خارج شرکت یا سازمان انجام داد.

-آشنایی با محیط نرم افزار

 

پس از وارد شدن در صفحه نخست وضعیت سیستم سرور را نشان می دهد و در ادامه وضعیت و مقادیر سنسورها به تفکیک مکان هایی که نصب شده اند نمایش داده می شود. از جمله واحدهایی که سیستم مانیتورینگ در آنها اجرا شده می توان واحد های تولید دارو (ویال - سافت ژل و ...)، آزمایشگاه و انبارها و واحدهای تاسیستاتی را نام برد و جهت اضافه کردن سایر واحد ها باید آن واحد را بصورت یک گروه به سیستم معرفی کرد و در زیرشاخه های آن سنسورهای مورد نظر را پیکربندی نمود.

واحد هایی که در یک شرکت دارویی می تواند مانیتورینگ گردند عبارتند از:

اتاق های تولید دارو (Clean Room):

CLEAN ROOM

 شکل بالا نمونه مانیتورینگ و ثبت مقادیر پارامترهای یک اتاق تمیز (اتاق پرکنی ویال) را نشان می دهد که در آن دما ، رطوبت ، فشار و میزان هوای ورودی اتاق مذکور را مشاهده و ثبت می گردد وبرای هر پارمتر بازه رنج استانداردی تعریف شده تا در صورت خارج شدن از رنج تعریف شده آلارم مربوطه فعال گردد.

پارمترهای مهم هواسازها:


می توان سرعت موتور (برحسب دور و درصد) و وضعیت انواع فیلترها (سیمی – هپا و ...) و میزان هوای خروجی هواساز و دما ورطوبت ورودی و خروجی هواسازها را نشان می دهد.همچنین با نصب سنسور آنالوگ برای فیلترها از میزان گرفتگی فیلترها و پارگی فیلترها نیز اطلاع داشت.

پارمترهای مهم دستگاه های تولیدی:

 

 می توان پارمترهای مهم دستگاه تولید دارو را نشان می دهد.(دمای استریل دستگاه واشینگ و سرعت تسمه دستگاه و...)

همچنین دما و فشار و مدت زمان کارکرد دستگاه اتو کلاو را نشان می دهد.

autoclave

پارمترهای مهم واحد های آبسازی (WFI) :

WFI

شکل بالا conductivity آب wfi را نشان می دهد که می توان برحسب نیاز PH متر ویا فشار آب ویا سایر پارامترهای مهم را مانیتور و مشاهده کرد تا در صورت بروز خطا اطلاع رسانی و اقدامات لازم صورت گیرد.

 

پارمترهای مهم واحد های آزمایشگاهی:

می توان درچمپرهای پایداری که دما و رطوبت داخل آن را (برای کاشت میکروبی و نگهداری مواد و دارو در شرایط محیطی خاص و ...) در رنج خاص ثابت نگه می دارند ، مشاهده و ثبت مقادیر نمود تا ازصحت کارکرد صحیح دستگاه اطمینان حاصل گردد.همچنین می توان هر پارامتر مهم از هر دستگاهی که مشاهده و کنترل آن مهم باشد به سیستم مانیتورینگ اضافه کرد.

 

پارمترهای مهم واحد های تاسیساتی:

 

می توان دما و فشار آبهای ورودی و خروجی واحد های تولیدی و دستگاههای تاسیساتی از جمله دیگ های بخار ، چیلرها وکندانسورها و اوپراتورها و کمپرسورها و سایر تجهیزات را مشاهده وکنترل کرد.

 

پارمترهای مهم انبارهای دارویی :

طبق ملزومات سازمان غذا و دارو کلیه انبارهای دارویی و غذایی موظف به نصب سنسورهای دما و رطوبت جهت مشاهده و ثبت مقادیر آنها در برگه های مشخص شده و بایگانی آنها می باشند که با استفاده از این سیستم علاوه بر مشاهده آنلاین و کنترل مقادیر (تعریف آلارم در صورت خارج شدن از رنج تعریف شده) می توان گزارش های مختلف از بازه زمانی مختلف از مقادیر سنسورها تهیه کرد و به سازمانهای مختلف ارائه نمود.

dataloger

پارمترهای مهم سرورها و سوئیچ های کامپیوتری:

با استفاده از سیستم مانیتورینگ PRTG می توان بر وضعیت سرورها و سوئیچ های نصب شده در واحد های مختلف شرکت و سازمان ها نظارتداشت و در صورت بروز مشکل و یا خرابی به مسئول مربوطه اطلاع رسانی گردد از جمله این امکانات می توان موارد زیر را نام برد:

 • نظارت بر دسترس بودن سایت شرکت یا سازمان
 • نظارت بر دسترس بودن شبکه و سرورها (نظارت بر LAN ها و WANها)
 • نظارت بر سخت افزارهای سیستم ها و سرورها (رم-سی پی یو –هارد-کارت شبکه و پورت ها)
 • نظارت و بررسی مصرف پهنای باند ، ترافیک شبکه و خطاها و...
 • نظارت بر سرورهای مجازی و شبکه های وایرلس
 • نظارت بر روترها از طریق Packet,SNMP,jFlow,sFlow,NetFlow,Sniffer
 • نظارت بر سوئیچ های Cisco همراه با سنسورهای ویژه
 • نظارت بر دسترس بودن و عملکرد سرورهای ایمیل
 • اعلام هشدار در زمانهای اضطراری

NETWORK

-گزارش گیری از مقادیر سنسورها:

می توان از قسمت Reports انواع گزارش گیری بصورت اتوماتیک از رنج زمانی مختلف از مقادیر سنسورها گرفت (همراه با گرافیگ نموداری) همچنین می توان تعیین کرد گزارش های روزانه تهیه و به مسئول های هر بخش یا مدیران مربوطه ایمیل نمایید. یا فایل PDF از گزارش ها جهت پرینت گرفتن آماده و در حافظه سیستم ذخیره کند.

 • با توجه به رعایت کلیه اصول درخصوص نصب سنسورها و صحت و دقت مقادیر ثبت شده ، گزارش های گرفته شده از سیستم قابل ارائه به کلیه سازمانهای نظارتی نظیر سازمان غذاودارو ، معاونت بهداشت و درمان و .. می باشد.همچنین سازمانهای مذکور می توانند بصورت آنلاین مقادیر سنسورها را تحت وب مشاهده نمایند.

-مشخصات و خصوصیات سنسورهای مورد استفاده:

 • سنسورهای اندازه گیری دما در بازه -40 الی +70 درجه سانتی گراد (با دقت اندازه گیری 0.2’c)
 • باتوجه به بازه سنسورها میتوان در انبارهای مختلف دارویی نسبت به دسته بندی آنها استفاده کرد:

تقسيم بندي انبارها از نظر درجه حرارت:

-        فريزر: با برودت  10- تا 20- براي بعضي از داروهاي خاص مانند داروهاي بيولوژيك و واكسنها

-        سردخانه يا (Cold  Place) : 8-2

-        انبار خنك يا (Cool  Place) :15-8

-    انبار معمولي يا (temperature  room) : درجه حرارت 15-25 نوسان درجه حرارت اين انبار مي تواند بين 15-30 باشد.

 • سنسورهای اندازه گیری رطوبت اتاقی و داکتی در بازه 0 الی 90%

-    بهترين رطوبت براي نگهداری داروها زیر 60% مي باشد.

 • سنسورهای اندازه گیری اختلاف فشار اتاق در بازه 0 الی 100Pa
 • سنسورهای اندازه گیری فلو هوای عبوری 0 الی 20000cfm
 • سنسورها بصورت شبکه اطلاعات را ارسال می کنند(بصورت کد شده) لذا خطایی در خصوص مسافت کابل ها و اثرگذاری نویز ندارند و مقادیر بدون خطا و تلرانس دریافت می گردد.
 • سنسورهای استفاده شده از سنسورهای اروپایی بوده که علاوه بردقت و صحت کارکرد بالایی که دارند دارای ID منحصر به فرد بوده و می توان از محل نصب و مراحل کالیبره سازی آن اطلاع داشت.(کد ID آنها نیز به سیستم مانیتورینگ ارسال می گردد.)
 • کالیبره سنسورها هر 6 ماه بصورت منظم انجام خواهد شد.(توسط سنسور کالیبره شده زیرنظر شرکت استاندارد)
 • درصورت نیاز می توان سنسورهارا بصورت بی سیم نصب کرد.(توسط وای فای و دارای باتری)
 • سنسورها طبق استاندارد به فاصله حدود 6 الی 10متر در خط افقی و نیز در 4 ارتفاع تا بلندترین محل قابل انبارش نصب می گردد.(در انبارهای دارویی)
 • 6 ماه دوره گارانتی تجهیزات نصب شده می باشد و بعداز آن تامین قطعات و سنسورها انجام خواهد شد.

-بررسی خطاهای موجود درگذشته:

می توان برای هر سنسور حد هشدار و حد آلارم تعریف نمود تا اگر خطایی یا هشدار در مورد دستگاه ها یا مقادیر سنسورها بوجود آید بصورت چشمک زدن در گوشه بالای صفحه به نمایش در می آید و با گزینه Alarm می توان خطاهای کنونی و گذشته را مشاهده کرد.

همچنین می توان در محل مانیتورینگ چراغ هشدار یا آژیر خطا نیز نصب کرد.(مثلا در اتاق کنترل انبارها یا داروخانه ها)

ALARM

-هشداردرمواقع خطا با SMS و Email:

می توان با استفاده از گزینه Notification در قسمت Setup و تعریف ایمیل یا سیم کارت  در صورت ایجاد خطا در دستگاه ها یا مقادیر سنسورها ایمیل یا sms جهت آگاهی مدیر یا مسئول مربوطه ارسال گردد.EMAIL

- مشاهده از طریق اینترنت و اپیلیکیشن موبایلی:

 • همچنین می توان با نصب اپلیکیشن PRTG روی موبایل (اندروید و IOS) عمل مانیتورینگ را انحام داد.که در صورت بوجود آمدن حالت هشدار یا خطا در مقادیر سنسورها بصورت اتوماتیک آلارم ها و تعدادآنها در بالای صفحه گوشی نمایش داده خواهد شد.(جهت هشدار و اطلاع دادن)

mobile

-اضافه کردن نقشه به نرم افزار:

می توان از منو Maps\Add Map نقشه سازمان یا شرکت یا نقشه انبار یا داروخانه را به نرم افزار اضافه کرد و جای سنسورهای هر بخش را روی نقشه قرار دادو مقادیر آنها را مشاهده نمود.

 

 

 

 

Portfolio Information

 • تاریخ :06 دی 1398
 • تگ :مانیتورینگ جامع تحت وب

AKO-Color.png

تولید و فروش تجهیزات ابزار دقیق

اتوماسیون صنعتی و مانیتورینگ